Zgodnie z zapowiedziami MF tzw. “estoński CIT” ma wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. MF już teraz udostępnia test on-line, który weryfikuje czy dana spółka będzie się na niego “łapać”. Co będzie po wyborach zobaczymy…

Estoński CIT – czy będę mógł skorzystać? – test MF 

Ministerstwo Finansów przygotowało ankietę, dzięki której można sprawdzić, czy firma będzie mogla skorzystać z tzw. “estońskiego CITu”.

Sposób opodatkowania ma zacząć obowiązywać (zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami) od przyszłego roku tj. 1.01.2021

Jednakże już teraz Ministerstwo Finansów (KIS) udostępnia test sprawdzający on-line, czy firma może skorzystać z “estońskiego CITu”. Test jest dostępny pod linkiem https://www.podatki.gov.pl/estonski-cit/

Test składa się z krótkich 15 pytań, po których otrzymujemy odpowiedź, czy spółka “łapie” się na preferencyjną formę opodatkowanie, czy też nie.

Dla przypomnienia, poniżej przedstawimy podstawowe informacje nt. “estońskiego CITu”.

Co to jest estoński CIT

Estoński CIT to:

  • brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie,
  • brak podatku, a co za tym idzie brak rachunkowości podatkowej, deklaracji i minimum obowiązków administracyjnych,
  • prostota – podatnik nie musi ustalać co jest podatkowym kosztem uzyskania przychodu, obliczać odpisów amortyzacyjnych, stosować podatku minimalnego, czy poświęcać czasu i środków na optymalizacje podatkowe.

Na czym polega estoński CIT

Firmy nie będą płacić podatku w miesięcznych/kwartalnych zaliczkach, ani rozliczać się rocznie. Będą go płacić dopiero w momencie wypłaty zysku.

Dla kogo estoński CIT

To rozwiązanie skierowane do:

  • małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), których przychody nie przekraczają 50 mln zł. W Polsce to kryterium spełnia niemal 97% wszystkich spółek kapitałowych,
  • spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Oznacza to, że może z niego skorzystać zdecydowana większość polskich podatników CIT (ok. 200 tys. firm), w których inwestor jest blisko spółki, a struktura firmy jest transparentna i prosta.

Z estońskiego CIT będą mogły skorzystać spółki:

  • które nie posiadają udziałów w innych podmiotach,
  • które zatrudniają co najmniej 3 pracowników – oprócz udziałowców,
  • których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
  • które wykazują nakłady inwestycyjne.

WAŻNE! Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie.

Źródło: Ministerstwo Finansów (KIS)
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy