e-PIT to rewolucja w rozliczaniu zeznań rocznych, która będzie stanowić duże ułatwienie dla każdego z nas
🏢 Usługa twój e-PIT – rozliczenie roczne podatku przez Urząd Skarbowy 🏢
W 2019 r. podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychody z umowy o pracę lub też osiągnęli zyski z papierów wartościowych nie będą musieli już składać rocznych deklaracji podatkowych aby rozliczyć się z podatku – zrobi to za nich Urząd Skarbowy.
Jak to będzie wyglądać w praktyce? – odpowiedź poniżej.
Na naszym blogu już wcześniej pisaliśmy, że w 2019 r. został skrócony termin na przesłanie przez pracodawców m.in. informacji o uzyskanych dochodach swoich pracowników na koniec stycznia (wcześniej był to koniec lutego). Zmiana terminu związana jest właśnie z wprowadzeniem przez US usługi twój e-PIT.
Na podstawie udostępnionych przez płatników wspomnianych informacji o dochodach oraz ubiegłorocznych zeznań (np. informacje na temat ulg, 1%), Urząd Skarbowy będzie miał czas do 15 lutego na przygotowanie i wypełnienie zeznań PIT-37 oraz PIT-38.
Wypełnione za nas deklaracje PIT-37 oraz PIT-38 będą dostępne w wersji elektronicznej od 15 lutego w aplikacji znajdującej się na portalu podatkowym po zalogowaniu na własne konto. Dostęp do swojego e-PIT znajdziemy pod adresem https://www.podatki.gov.pl/pit/ .
Logowanie do aplikacji będzie wymagać uwierzytelnienia bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (tzn. danymi identyfikacyjnymi podatnika + kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A).
Udostępnioną deklarację podatnik może:
- zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
- poprawić (np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku),
- uzupełnić o dane, których nie posiada Urząd Skarbowy (np. odliczenia: IKZE, ulgi na Internet itp.),
- odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.
W przypadku gdyby podatnik nie zrobił nic, to PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego tj. 30 kwietnia.
Jeśli w zeznaniu będzie występować:
- nadpłata podatku – podatnik będzie mógł sprawdzić, wskazać lub zaktualizować nr konta bankowego, na który nadpłata ma być zwrócona,
- niedopłata podatku – podatnik będzie mógł wykonać przelew elektroniczny (on-line) i otrzyma od razu potwierdzenie uiszczenia podatku – usługa będzie możliwa jeżeli banki zdołają dostosować swoje systemy do aplikacji twój e-PIT, w przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie tradycyjnego przelewu.
Usługa elektronicznego PIT dotyczy podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci jak również tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego.
PS
W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).
Źródło: Ministerstwo Finansów.
Link: https://link.do/XAYw8
Prezentacja MF nt. usługi „twój e-PIT”: https://link.do/Dj0KC
Doradztwo Podatkowe | Biuro Rachunkowe Maria Cichoń
Polub nas