W dobie ciągłych wzrostów obciążeń fiskalnych firm, jakakolwiek możliwość obniżenia należności publicznoprawnych kusi przedsiębiorców. Dlatego oszuści nie próżnują i próbują wykorzystać “pazerność” przedsiębiorców sprzedając im faktury kosztowe. Jednakże warto być świadomym, że takie działania są nielegalne!
Wysokie koszty obniżające podatki w zamian za symboliczną prowizję kuszą przedsiębiorców.
Dam koszty, sprzedam faktury VAT
Coraz częściej na skrzynki e-mailowe przedsiębiorców przychodzą wiadomości, w których oferuje się sprzedaż faktur kosztowych w celu obniżenia należności publicznoprawnych, a w otrzymanej ofercie sprzedawca gwarantuje legalność ich pochodzenia i dopasowanie zafakturowanej usługi/towaru do prowadzonej działalności. W dobie ciągłych wzrostów obciążeń fiskalnych firm, jakakolwiek możliwość obniżenia należności publicznoprawnych kusi przedsiębiorców. Dlatego oszuści nie próżnują i próbują wykorzystać “pazerność” przedsiębiorców sprzedając im faktury kosztowe za symboliczną prowizję.
Czy takie praktyki (kupowanie kosztów) są dozwolone?
Już na wstępie odpowiadamy – NIE, nabywanie faktur kosztowych w celu obniżenia podatków jest nielegalne.
Jak działa proceder związany ze sprzedażą kosztów? koszty
Wystawcy takich faktur posługują się danymi firm, które rzeczywiście funkcjonują w obrocie gospodarczym, ale bez ich wiedzy. Po wystawieniu takiej faktury pobierają jedynie prowizję np. w wys. 5% wartości transakcji wykazanej na takiej fakturze.
Jak krajowa administracja skarbowa wykrywa fikcyjne faktury kosztowe? koszty
W dobie przesyłania comiesięcznych plików JPK, wyłapanie fałszywej faktury nie stanowi dla administracji skarbowej żadnego problemu. Odbywa się to w ten sposób, że nabywca fikcyjnej faktury wykazuję ją w swoim pliku JPK, a firma, której dane widnieją na wystawionej fakturze już nie i taka faktura jest wyłapywana z automatu przez mechanizmy stosowane przez KAS.
Jakie kary są przewidziane za zaksięgowanie nielegalnej faktury kosztowej?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że karą są objęci zarówno wystawcy takich faktur jak i ich nabywcy tzn. karany jest sprzedający jak i kupujący faktury.
Kara za wystawienie i zaksięgowanie nielegalnej tzw. pustej faktury wynosi maksymalnie 21 mln zł (od nowego roku będzie to kwota ponad 23,5 mln zł).
Ponadto taki proceder grozi także karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.
📎 Źródło: prawo.pl
🔗 Link: https://link.do/YchW5
Polub nas