Koniec okresu przejściowego, który rozpoczął się 1 lutego 2020 r. w związku z tzw. brexitem, zbliża się wielkimi krokami. Dlatego już teraz warto przeanalizować skutki rozstania się Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Brexit – jak przygotować swoją firmę na koniec okresu przejściowego?

Od nowego roku (tj. 1 stycznia 2021) wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE będzie miało poważne konsekwencje nie tylko dla administracji publicznej i obywateli, ale także dla przedsiębiorców. Dlatego przedsiębiorcy już teraz powinni się przygotować na nadchodzące zmiany, które są nieuniknione.

Im prędzej rozpocznie się przygotowania do tych zmian, tym mniej Twoja firma będzie narażona na poważne zakłócenia po zakończeniu okresu przejściowego.

Brexit będzie miał wpływ na Twoją firmę, jeżeli:

  • sprzedaje ona towary do Wielkiej Brytanii lub świadczy usługi na rzecz podmiotów brytyjskich,
  • kupuje towary z Wielkiej Brytanii lub korzysta z usług świadczonych przez podmioty brytyjskie,
  • dokonuje przemieszczania towarów przez terytorium Wielkiej Brytanii lub,
  • wykorzystuje materiały i towary pochodzące z Wielkiej Brytanii w wymianie handlowej z krajami partnerskimi UE w ramach systemów preferencyjnych.

Oznacza to między innymi obowiązek: brexit

  • składania zgłoszenia celnego przy imporcie towarów z Wielkiej Brytanii, eksporcie do tego kraju lub przy przemieszczaniu towarów przez jego terytorium;
  • ewentualnego przedstawiania – oprócz zgłoszenia celnego – danych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony;
  • uzyskania specjalnego pozwolenia na import lub eksport niektórych towarów (np. odpadów, niektórych niebezpiecznych chemikaliów, organizmów modyfikowanych genetycznie);
  • dopełnienia dodatkowych formalności przy imporcie z Wielkiej Brytanii lub eksporcie do tego kraju wyrobów akcyzowych, jak alkohol, tytoń lub paliwa;
  • rozliczania VAT, co do zasady, w kraju UE, do którego następuje import towarów z Wielkiej Brytanii (towary eksportowane do Wielkiej Brytanii będą zwolnione z VAT w UE, ale przy przywozie do Wielkiej Brytanii będą one podlegać obowiązującym tam wymogom w zakresie VAT);
  • przestrzegania innych zasad i procedur w zakresie VAT w odniesieniu do transakcji realizowanych z Wielką Brytanią niż w przypadku transakcji wewnątrz UE.

Jeśli przed upływem okresu przejściowego nie dojdzie do zawarcia umowy UE z Wielką Brytanią, zmiany mogą iść jeszcze dalej. W takim wypadku oprócz formalności wymienionych powyżej: brexit

  • będą obowiązywać cła od towarów przywożonych do UE z Wielkiej Brytanii;
  • niektóre towary przywożone do UE z Wielkiej Brytanii mogą podlegać kontyngentom taryfowym.

Należy również pamiętać, że wszelkie wykorzystywane materiały lub procesy z Wielkiej Brytanii nie będą już uznawane za „pochodzące” w ramach dotychczasowych programów preferencyjnych UE.

Oto lista kontrolna opisująca pewne praktyczne działania, które warto podjąć w ramach przygotowań: brexit

  1. SKONTAKTUJ SIĘ ze swoimi kontrahentami. Koniec okresu przejściowego może wpłynąć również na Twój łańcuch dostaw, a zatem musisz mieć także świadomość, co będzie on oznaczał dla Twoich dostawców, pośredników lub przewoźników.
  2. UZYSKAJ od swoich władz lokalnych i ośrodków doradztwa szczegółowe informacje i wyjaśnienia, na co należy się przygotować przed końcem okresu przejściowego. Poniżej znajdziesz dane kontaktowe dla poszczególnych państw członkowskich.
  3. ZAPOZNAJ SIĘ ze stroną internetową Komisji Europejskiej, gdzie znajdziesz szczegółowe „zawiadomienia o gotowości” dotyczące rozmaitych tematów, mające pomóc przedsiębiorstwom w jak najlepszym przygotowaniu się na skutki brexitu.
  4. DZIAŁAJ już teraz! Nie czekaj do końca okresu przejściowego z ustaleniem koniecznych dostosowań. Procesy i procedury są nieraz czasochłonne, więc warto rozpocząć je jak najwcześniej, aby oszczędzić swojemu przedsiębiorstwu niepotrzebnych kłopotów.

Źródło: Komisja Europejska, ec.europa.eu
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy