Projekt rozporządzenia wprowadzającego kasy w postaci oprogramowania nie został jeszcze zatwierdzony, a oszuści już teraz próbują wykorzystać niewiedzę przedsiębiorców.

Kasa fiskalna w smartfonie – Ministerstwo Finansów ostrzega!

Zgodnie z opiniowanym projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących w postaci oprogramowania, już od 1 stycznia 2020 r. podatnicy zobowiązani do wykorzystywania kas fiskalnych w swojej działalności będą mogli zamiast, zwykłej, fizycznej kasy zakupić aplikację na smartfona i za jej pośrednictwem prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych.

Czy mogę już teraz kupić aplikację zastępującą kasę fiskalną na smartfona? Ministerstwo

Mimo, że rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie, na rynku już teraz pojawiają się oferty aplikacji zastępujących kasę fiskalną.

Czy w związku z tym można zakupić taką aplikacje i używać jej zamiast kasy fiskalnej?  – Odpowiadamy, NIE.

Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie odrębne ostrzeżenie! Poniżej prezentujemy jego treść.

Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów  Ministerstwo

  • Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w Internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach.
  • Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje, póki co legalna kasa na smartfony.

Pojawiające się ogłoszenia mogą zatem zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia. Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej.

Podsumowując Ministerstwo

Wejście kas w postaci oprogramowania jest zaplanowany na 1 stycznia 2020 r. Jednakże jest to termin mało realny ponieważ zostało już tylko 1,5 miesiąca bieżącego roku, a pracę znajdują się na etapie opiniowania. Pierwsze, legalne aplikacje powinny pojawiać się dopiero z początkiem przyszłego roku.

Źródło: Ministerstwo Finansów
Link: https://tiny.pl/t4vs2 , https://tiny.pl/t4vsb

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy