Składki ZUS są wysokie – każdy to wie. Czy zapowiedź Adama Abramowicza o dobrowolnym ZUS-ie ma w ogóle szansę na pojawienie się w Polsce? Wątpimy… Obyśmy się mylili.

Składki ZUS są wysokie – dlaczego?

💸 Wysokie składki ZUS 💸

Podstawę do obliczenia składek ZUS stanowi wartość przeciętnego oraz prognozowanego wynagrodzenia (w dużym skrócie), która jest ustalana na podstawie danych jakie zbiera Główny Urząd Statystyczny (GUS).

✔ GUS opiera swoje wyliczenia wyłącznie na danych pochodzących z firm, które zatrudniają co najmniej 9 pracowników, nie uwzględniając przy tym tych najmniejszych i tym samym tych najliczniejszych.

✔ Ponadto sprawozdania wysyłane przez przedsiębiorców do GUS traktowane są po macoszemu i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość.

🚨 Zgodnie z informacjami i wyliczeniami portalu zus.pox.pl, gdyby składki ZUS oparte były na danych najmniejszych firm ,to składka jaką płaciliby przedsiębiorcy byłaby 2 krotnie niższa, tj. 680,85 zł zamiast obecnej 1 316,97 zł. 🚨

Także, jedynym powodem, dla którego małe firmy przepłacają każdego miesiąca ponad 630 zł jest przyjęcie do obliczeń wysokości wynagrodzeń osiąganych w dużych korporacjach oraz wynagrodzenia prognozowanego całkowicie oderwanego od rzeczywistości, w jakiej funkcjonują najmniejsze firmy.

💨 Cały artykuł opisujący system, na podstawie którego obliczane są minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców jest dostępny pod adresem https://tiny.pl/tg4r6

💡Dobrowolny ZUS💡

Temat składek ZUS to w ostatnim okresie gorący temat. W lutym na konferencji w Muszynie jak i wcześniej w wywiadzie dla portalu money.pl Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedział propozycję przejścia na system dobrowolnego opłacania składek ZUS. Swoją propozycję RMŚP ma przedstawić w sejmie już w maju br.

Wywiad z Rzecznikiem p. Adamem Abramowiczem, w którym zapowiada propozycję przejścia na dobrowolne składki ZUS (wzorem niemieckim) znajduje się pod adresem https://tiny.pl/tg4ct , https://tiny.pl/tg4rs

✎ Źródło: pox.pl, money.pl

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy