Pliki JPK, kasy fiskalne on-line, e-sprawozdania finansowe, e-rozliczenia, STIR i wiele, wiele innych a teraz nadchodzi e-faktura ! Kontrola pełną gębą 😉

E-faktura już od 1 października 2021 r.

Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu pracuje nad automatyzacją narzędzi analitycznych, które umożliwiają szybszą i dokładniejszą weryfikację rozliczeń podatkowych. Pliki JPK, elektroniczne zeznania, e-Sprawozdania finansowe, e-Urząd Skarbowy, systemy STIR i wiele, wiele innych rozwiązań jest już z nami od dłuższego czasu. Teraz Ministerstwo Finansów bierze się za wprowadzenie e-faktur dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego, tworząc Krajowy System e-faktury (KSeF)!

Co to są e-faktury?

e-Faktura to nic innego jak faktura w formie elektronicznej, która będzie miała ustandaryzowaną strukturę (jednakową dla wszystkich podmiotów wystawiających faktury).

Czy jeszcze jakieś Państwo w UE korzysta z tzw. e-faktur?

Tak, Polska będzie czwartym krajem, który wprowadzi e-faktury. Przed nami zrobiły to Włochy, Portugalia i Hiszpania. Obecnie nad e-fakturami pracuje także Francja.

Co da wprowadzenie e-faktur?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. E-faktury to większa możliwość „inwigilacji” przedsiębiorców co za tym idzie, większa i dokładniejsza kontrola tj. uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym większe wpływy do budżetu.

Czy przedsiębiorca skorzysta z wprowadzenia e-faktur?

I tak i nie.

Na korzyść przemawia:

  • możliwość otrzymywania zwrotu podatku w ciągu 40 dni, a nie jak do tej pory w ciągu 60 dni, Jednak jest to iluzoryczna zmiana, ponieważ Urzędy w 99% przypadków nigdy nie czekają na wykonanie zwrotu do 60 dnia. Poza tym istnieje także taka instytucja jak pisma o odrzucenie wniosków, które będą mogły wydłużać zapowiadany 40 dniowy termin,
  • szybszy przepływ dokumentów między firmami oraz większe bezpieczeństwo,
  • automatyzacja procesów rozliczeń faktur,
  • faktury nie będą ulegać zniszczeniu, zaginięciu itd.

Na niekorzyść przemawia:

  • konieczność wdrożenia systemu e-faktur do wewnętrznych systemów firm, za które przedsiębiorcy będą musieli zapłacić,
  • że każda wystawiona (nawet omyłkowo) faktura trafi od razu do Ministerstwa Finansów,
  • zwiększenie i tak już dużej „inwigilacji” przedsiębiorców.

Od kiedy mają obowiązywać e-faktury?

Fakultatywnie od 1 października 2021 r. Obowiązkowo od 1 stycznia 2023 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy