e-PIT to rewolucja w rozliczaniu zeznań rocznych, która będzie stanowić duże ułatwienie dla każdego z nas

🏢 Usługa twój e-PIT – rozliczenie roczne podatku przez Urząd Skarbowy 🏢

W 2019 r. podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychody z umowy o pracę lub też osiągnęli zyski z papierów wartościowych nie będą musieli już składać rocznych deklaracji podatkowych aby rozliczyć się z podatku – zrobi to za nich Urząd Skarbowy.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? – odpowiedź poniżej.

Na naszym blogu już wcześniej pisaliśmy, że w 2019 r. został skrócony termin na przesłanie przez pracodawców m.in. informacji o uzyskanych dochodach swoich pracowników na koniec stycznia (wcześniej był to koniec lutego). Zmiana terminu związana jest właśnie z wprowadzeniem przez US usługi twój e-PIT.

Na podstawie udostępnionych przez płatników wspomnianych informacji o dochodach oraz ubiegłorocznych zeznań (np. informacje na temat ulg, 1%), Urząd Skarbowy będzie miał czas do 15 lutego na przygotowanie i wypełnienie zeznań PIT-37 oraz PIT-38.

Wypełnione za nas deklaracje PIT-37 oraz PIT-38 będą dostępne w wersji elektronicznej od 15 lutego w aplikacji znajdującej się na portalu podatkowym po zalogowaniu na własne konto. Dostęp do swojego e-PIT znajdziemy pod adresem https://www.podatki.gov.pl/pit/ .

Logowanie do aplikacji będzie wymagać uwierzytelnienia bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (tzn. danymi identyfikacyjnymi podatnika + kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A).

Udostępnioną deklarację podatnik może:
  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku),
  • uzupełnić o dane, których nie posiada Urząd Skarbowy (np. odliczenia: IKZE, ulgi na Internet itp.),
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

W przypadku gdyby podatnik nie zrobił nic, to PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego tj. 30 kwietnia.

Jeśli w zeznaniu będzie występować:
  • nadpłata podatku – podatnik będzie mógł sprawdzić, wskazać lub zaktualizować nr konta bankowego, na który nadpłata ma być zwrócona,
  • niedopłata podatku – podatnik będzie mógł wykonać przelew elektroniczny (on-line) i otrzyma od razu potwierdzenie uiszczenia podatku – usługa będzie możliwa jeżeli banki zdołają dostosować swoje systemy do aplikacji twój e-PIT, w przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie tradycyjnego przelewu.

Usługa elektronicznego PIT dotyczy podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci jak również tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego.

PS

W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Źródło: Ministerstwo Finansów.
Link: https://link.do/XAYw8
Prezentacja MF nt. usługi „twój e-PIT”: https://link.do/Dj0KC


https://brmc.pl

Doradztwo Podatkowe | Biuro Rachunkowe Maria Cichoń

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy