Już o jutra udostępnione zostaną nasze e-PITy wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Niestety, mimo zapowiedzi, przedsiębiorcy w tym roku nie znajdą tam wypełnionego za nich PIT…

Twój e-PIT – już od jutra tj. 15 lutego 2020 r.

Już od jutra tj. 15.02.2020 r. zostaną udostępnione wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za 2019 r. tzw. Twój e-PIT.

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-38, PIT-37 albo PIT-36. Mimo szumnych zapowiedzi Krajowa Administracja Skarbowa nie udostępni w tym roku wypełnionych zeznań za przedsiębiorców, ci nadal będą musieli rozliczyć się samodzielnie.

Swój e-PIT znajdziemy pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Udostępnioną deklarację / e-PIT podatnik może:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku),
  • uzupełnić o dane, których nie posiada Urząd Skarbowy (np. odliczenia: IKZE, ulgi na Internet itp.),
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

W przypadku, gdyby podatnik nie zrobił nic, to PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego tj. 30 kwietnia.

Żeby zalogować się do portalu podatkowego Ministerstwa Finansów w celu zaakceptowania, sprawdzenia, zmiany e-PIT:

podatnik musi dokonać uwierzytelnienia swoich danych. Może odbywać się to na dwa sposoby: za pomocą profilu zaufanego podatnika bądź poprzez podanie danych podatkowych tj.:

  1. Numeru PESEL lub Numeru NIP oraz daty urodzenia podatnika,
  2. kwoty przychodu wykazanego przez podatnika w zeznaniu złożonym za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy (składając deklarację PIT za 2019 rok – w 2020 roku należy wskazać kwotę przychodu wykazaną w deklaracji PIT za 2018 rok – składanej w roku 2019),
  3. kwotę przychodu zawartej w jednej z informacji podatkowych, która została uwzględniona przez organ podatkowy w udostępnionym podatnikowi zeznaniu (PIT-11, PIT-8C),
  4. kwoty nadpłaty bądź zwrotu podatku za rok podatkowy bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy (w bieżącym roku będzie to kwota uzyskana w PIT za 2018 rok – składanej w 2019 roku).

W związku z aferą jaka miała miejsce rok temu, od tego roku Ministerstwo Finansów planuje ponadto rozszerzenie katalogu danych, jakie zobowiązany będzie podać podatnik w trakcie logowania do portalu podatkowego. Co to będzie? Zobaczymy już jutro.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, portal pit.pl
Link: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ , https://tiny.pl/t6cbd

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto
Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie.
. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy