Według prognoz resortu finansów do bazowych stawek wrócimy najwcześniej w 2023 r., ale wiadomo jak to z prognozami bywa…

Maria Cichoń, BRMC

Faktury VAT do kupienia w Internecie – MF i KAS ostrzegają!

Faktury VAT do kupienia w Internecie – MF i KAS ostrzegają!

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa monitorują publikowane w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych.

⏩ Proceder polega na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Faktury te są następnie księgowane przez ich nabywcę, zwiększając kwotę naliczonego podatku VAT oraz zmniejszając kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

⏩ Bardzo często sprzedawca „wystawiając” fakturę korzysta z danych innych podmiotów gospodarczych bez ich wiedzy. Ten model działania dominuje w przypadku ogłoszeń internetowych. Oszust wprawdzie deklaruje, że dana faktura będzie zaksięgowana i wykazana w pliku JPK_VAT, rzeczywistość jest jednak inna.

Taka faktura jest niczym innym jak zadrukowaną kartką papieru.

⏩ Oferentom i potencjalnym nabywcom takich faktur MF oraz KAS zwracają uwagę, że handel fakturami jest nielegalny i zagrożony (tak dla wystawcy jak i nabywcy) karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy aż do 25 lat.

⚠ Przypominamy, że obecnie funkcjonujące rozwiązania kontrolne w postaci wykorzystania danych z JPK_VAT i STIR pozwala na wykrywane tzw. pustych faktur. ⚠

📍 Źródło: Krajowa Informacja Skarbowa
📍 Link: https://tiny.pl/tg6ql

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy