W końcu pracodawcy i pracownicy przebywający w izolacji lub kwarantannie nie muszą wydzwaniać do sanepidu z prośbą o wydanie lub potwierdzenie decyzji o kwarantannie. Informacje na ten temat zarówno płatnik jak i ubezpieczony znajdą na swoich kontach PUE ZUS.

Kwarantanna lub izolacja domowa? Decyzje są już dostępne na PUE ZUS!

Jesteś na kwarantannie lub izolacji domowej a pracodawca wymaga od Ciebie decyzji z sanepidu? Teraz jest już to niepotrzebne, ponieważ płatnicy składek i ubezpieczeni mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych. Informacja na portalu PUE ZUS jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Podstawa wypłaty świadczeń chorobowych – kwarantanna

Od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony.

Kwarantanna w PUE ZUS – za jaki okres?

Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zacznie się po tym dniu.

Dane są udostępniane na portalu PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego, w nowej zakładce [Kwarantanna, izolacja domowa].

Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło.

Płatnik składek będzie miał dostęp do listy takich zdarzeń u swoich pracowników. Prezentowane na liście dane będzie mógł filtrować i zapisać w postaci pliku xls, csv, pdf, txt, xml.

Jak sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS – instrukcja dla ubezpieczonego? – kwarantanna

Instrukcja krok po korku jest dostępna pod adresem → https://tiny.pl/7n3h4

Co w przypadku, gdy jestem na kwarantannie / izolacji a nie ma „decyzji” na moim koncie PUE ZUS ? – kwarantanna

Jeśli zdarzy się, że osoba ubezpieczona przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a na profilu pracodawcy na PUE ZUS, nie będą widoczne odpowiednie dane o jej sytuacji, to osoba ta w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, powinna złożyć płatnikowi składek pisemne oświadczenie.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Link: https://zus.pl

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.Kwarantanna.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy