Termin wprowadzenia kas fiskalnych online po raz kolejny uległ zmianie. Czy styczeń 2020 r. będzie ostateczną datą? Zobaczymy…

Styczeń 2020 r. to nowy termin wprowadzenia kas fiskalnych online.

Posiedzenie komisji finansów publicznych:

20 lutego br. na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych została ustalona nowa data wprowadzenia kas online. Nowy termin pierwszych kas online został wyznaczony na styczeń 2020 r. Początkowo pierwsze kasy online miały zacząć obowiązywać od stycznia 2019 r., a następnie od marca 2019 r.

30 czerwca 2019 roku to, według założeń podkomisji, data zakończenia sprzedaży kas z kopią papierową.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online:

Na posiedzeniu komisji ustalono także nowy harmonogram wprowadzania kas fiskalnych dla wybranych branż.

I tak zgodnie z projektem ustawy kasy fiskalne online będą wdrażane zgodnie z poniższym harmonogramem:

1 styczeń 2020 r. podatnicy:

 • świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dokonujący sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych,

1 lipiec 2020 r. podatnicy:

 • świadczący usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,
 • świadczący usługi usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

1 styczeń 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Pozostałe branże będą przechodzić na nowe kasy wraz z wygaśnięciem homologacji na dotychczas stosowane kasy.

Jednakże warto zauważyć, że w projekcie ustawy mamy zapis, że terminy mogę ulec zmianie w przypadku niewystarczających możliwości organizacyjnych.

Pozostałe nowości:

Ulga na zakup/wymianę kas:

Oprócz zmian w terminach wprowadzenia kas online i branżach, w których mają zostać wprowadzone nowe kasy, nastąpiła także aktualizacja w wysokości ulgi na zakup kasy. Zgodnie z pierwotnym założeniem projektu ustawy miała być to kwota 1 000 zł, obecnie projekt przewiduje standardową, obecnie obowiązującą ulgę na poziomie 700 zł (ulga maksymalna). Także podatnik kupujący nową kasę będzie mógł odliczyć nie więcej niż 90 % kwoty wydanej na każde urządzenie ale nie więcej niż 700 zł.

Termin wymiany/zakupu nowych kas:

Ponadto podatnik będzie miał 6 miesięcy od rozpoczęcia ewidencjonowania na zakup kas. Warunek ten dotyczy także podatników, którzy będą je wymieniać – oni również będą mieli pół roku na zakup nowych kas i skorzystania z ulgi.

Brak konieczności zakupu kas fiskalnych online:

Przypominamy także, że zgodnie z projektem ustawy podatnik nie będzie musiał kupować nowych kas online ponieważ będzie mógł ją wynająć, wziąć w leasing lub wydzierżawić – dotyczy to wyłącznie kas online.

W planach jest także przewidywane rozwiązanie polegające na korzystaniu z aplikacji na telefon lub tablet zamiast kasy online. Warunkiem skorzystania z takiego rozwiązania byłaby konieczność posiadania przez odbiorcę aplikacji do otrzymywania paragonów online bądź też osobnej drukarki do wydruku paragonu z aplikacji.

Źródło: sejm.gov.pl
Link: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/spr_2503/$file/spr_2503.pdf

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy