Jednym z kolejnych narzędzi do walki z szarą strefą ma być tzw. nabycie sprawdzające. A może by tak ograniczać szarą strefę zmniejszając obciążenia fiskalne przedsiębiorców i nie podcinać skrzydeł coraz to nowymi formami kontroli, zmianami przepisów, zwiększaniem podatków itd. itp.?

Nabycie sprawdzające – jedno z nowych uprawnienie KAS do kontroli podatników, które wprowadza „Polski Ład”

Tzw. „Polski Ład” oprócz rewolucyjnych – głównie niekorzystnych – zmian w obciążeniach podatkowych wprowadza także nowe uprawnienia dla Krajowej Administracji Skarbowej, mające na celu uszczelnić system podatkowy. Wszystko jak zwykle dla naszego dobra.

Jakie nowe uprawnienia daje polski ład pracownikom administracji skarbowej? nabycie

  • Nabycie sprawdzające – tj. zakupu incognito,
  • zajmowanie nieruchomość oraz ruchomości (np. komputery, telefony itd.) podatnika, jeżeli zaległości podatkowe dłużnika wynoszą pow. 10 tys. zł,
  • informowanie podatników o ryzyku uczestniczenia w karuzelach podatkowych.

Nabycie sprawdzające – co to takiego?

W skrócie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć incognito. Wg Ministerstwa Finansów, fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe…

Podstawy nabycia sprawdzającego

Art. 94k projektu ustawy przewiduje, że będzie można je przeprowadzić „w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego”. Tj. czy przedsiębiorca „nabija” sprzedaż na kasę i wydaje paragon fiskalny. W efekcie – takie nabycie będzie można przeprowadzić zasadniczo w każdej sytuacji, w której sprzedaż miałaby być ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Na radarze KAS znajdą się zatem wszyscy podatnicy, a nie tylko ci, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe, czy u których stwierdzono zwiększone ryzyko naruszenia prawa.

Kto będzie płacił za nabycia sprawdzające?

My wszyscy, a najwięcej sprzedawca. Skarbówka ma dysponować specjalnym budżetem na prowokacyjne zakupy. Zakupione przez urzędnika towary będą zawsze podlegały zwrotowi. Jeżeli sprzedawca odmówi zwrotu, czeka go kara grzywny za wykroczenie skarbowe do 56 tys. zł

Czy wcześniej skarbówka mogła dokonywać zakupów incognito? nabycie

Nie. Jeszcze nie tak dawno całą Polskę obiegła wiadomość, z której wynikało, że dwie urzędniczki skarbowe namówiły mechanika samochodowego na wymianę żarówki bez paragonu. Wtedy sprawa skończyła się postępowaniami dyscyplinarnymi i utratą posady przez naczelnika urzędu skarbowego. Po wejściu w życie Polskiego Ładu podobne działania zyskają aprobatę. Przepisy są już w Senacie. Rząd chce, by zaczęły obowiązywać już 1 stycznia 2022 r.

Kolejne narzędzie inwigilacji i kontroli przedsiębiorców

Przedsiębiorcy są zaniepokojeni nowymi pomysłami. Jak wskazują eksperci Pracodawców RP, administracja skarbowa ma już obecnie szerokie uprawnienia do bieżącego monitorowania rozliczeń, takie jak m.in. JPK_VAT, kasy on-line, JPK_FA,KR,WB czy STIR.

Źródło: prawo.pl
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy