Wprowadzenie nowych rozwiązań w obrocie olejem opałowym ma w znacznym stopniu zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

🚛 🚚 Uszczelniania systemu podatkowego ciąg dalszy – czas na olej opałowy 🚚🚛

Obrót olejami opałowymi to obszar, który jest łakomym kąskiem dla przestępców podatkowych ze względu na zróżnicowane stawki podatku akcyzowego, jak również możliwość wykorzystania oleju opałowego w celach napędowych.

Obecnie to na sprzedawcy oleju opałowego ciąży obowiązek raportowania, kto, kiedy, ile i do jakich celów wykorzystuje zakupiony olej opałowy. Jednakże ma się to zmienić.

Ministerstwo Finansów w związku z szukaniem dodatkowych źródeł finansowania polityki socjalnej państwa, wzięło się za uszczelnianie systemu podatkowego i w tej gałęzi działalności gospodarczej. Kierunek działań obranych przez Ministerstwo jest jak najbardziej słuszny, tylko jak to ostatnio bywa, znowu jest to robione w pośpiechu, w teorii bez wzięcia pod uwagę praktyki gospodarczej i uciążliwości związanych z digitalizacją raportowania obrotu olejem opałowym.

Skrót informacji – czyli co nowego nas czeka.

⏬ Poniżej przedstawiamy, skrót najważniejszych zmian znajdujących się w opublikowanym niedawno projekcie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów: ⏬

  • Zakup oleju opałowego z preferencyjną stawką akcyzy przez podmiot zużywający olej, będzie możliwy wyłącznie po uzyskaniu nowego specjalnego statusu akcyzowego tzw. status zużywającego podmiotu olejowego. Zgłoszenie ma zawierać takie dane jak: adres/siedziba, NIP/PESEL oraz liczbę i miejsce posiadanych urządzeń grzewczych, w tym dane geolokalizacyjne.
  • Podmioty obracające olejami opałowymi zobowiązane będą do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego jako pośredniczący podmiot olejowy – kolejny specjalny status akcyzowy – poza ww. danymi w zgłoszeniu będzie trzeba wykazać posiadane koncesje na obrót paliwami.
  • Odejście od papierowych oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych – połączenie systemu oświadczeń z systemem na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
  • Zużywający podmiot olejowy będzie uzupełniał zgłoszenie na PUESC m.in. o informacje o ilości odebranego towaru, a chcąc skorzystać z preferencyjnej stawki podatku – również o oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną przeznaczone do celów opałowych. W praktyce oznacza to, że podmioty dotychczas niezarejestrowane w PUESC będą musiały sfinalizować cały proces rejestracyjny przed 1 września 2019 r. – dotyczy to także osób fizycznych nabywających olej opałowy.
  • Nowy szereg sankcji, z których potencjalnie najbardziej dotkliwa ma wynieść aż 46 proc. wartości brutto towaru będącego przedmiotem dostawy, jednakże katalog wprowadzonych kar zawiera również takie pozycji jak 100 tys. zł dla przewoźnika, który dostarczył oleje opałowe w złe miejsce, czy też 5 tys. zł w przypadku niepotwierdzenia odbioru transportu na platformie PUESC.

🔎 Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 🔍

Zmiany mają wejść w życie już od 1 września br. natomiast możliwość rejestracji w celu uzyskania specjalnego statusu akcyzowego ma zostać udostępniona już 1 czerwca dlatego podmioty uczestniczące w obrocie olejem opałowym powinny już teraz przyjrzeć się zapowiadanym zmianą oraz poczynić odpowiednie kroki.

Bazując na doświadczeniach z ostatnimi pracami legislacyjnymi oraz znając opieszałość naszych organów ustawodawczych, termin umożliwiający rejestrację na potrzeby zużywania i pośrednictwa w obrocie olejem opałowym może ulec skróceniu przy niezmiennym terminie wejścia przepisów w życie, dlatego trzeba być czujnym, aby nie przeoczyć formalności i nie oddać do budżetu za dużo podatku…

—————————————————–

Projekt ustawy: https://tiny.pl/t7ttm

📍 Źródło: prawo.pl, PwC – Przemysław Januchta, Tomasz Orłowski

Link: https://tiny.pl/t7tml\

W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
 

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy