W 2022 r. czeka nas rekordowa podwyżka składek ZUS przedsiębiorców. Do tego podwyżki obciążeń fiskalnych związanych z tzw. “Polskim (nie)Ładem”. Przedsiębiorco! Strach się bać…

Rekordowa podwyżka składek ZUS przedsiębiorców w 2022 r.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2022 r. będą jeszcze wyższe niż pierwotnie zakładano. Wszystko za sprawą przyjętego w tym tygodniu, przez rząd, projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

Dlaczego projekt ustawy budżetowej wpływa na wysokość składki ZUS przedsiębiorców? 2022

W ustawie budżetowej określane są wskaźniki, które stanowią podstawę do określenia opłaty na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz Fundusz Pracy/Solidarnościowy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Są to m.in. wysokość minimalnego wynagrodzenia oraz przeciętnego wynagrodzenia na kolejny rok.

Jakie przeciętne wynagrodzenie i minimalne wynagrodzenie przewiduje przyjęty projekt ustawy budżetowej? 2022

W projekcie ustawy budżetowej ustalono:

  • minimalne wynagrodzenie na poziomie 3 000 PLN brutto,
  • przeciętne wynagrodzenie na poziomie 5 922 PLN brutto,
  • minimalną stawkę godzinową na 19,60 PLN brutto.

Jak powyższe wskaźniki wpływają na składki ZUS przedsiębiorców w 2022 r.?

Ano tak, że będziemy mieć rekordowy wzrost składek ZUS wynoszący ok. 11%. Do tego osoby przedsiębiorcy muszą liczyć się także z jeszcze wyższym oskładkowaniem – po wejściu w życie przepisów tzw. „Polskiego (nie)ładu”.

Ile wyniosą składki ZUS w 2022 r.?

Prognozowana suma składek ZUS (na podstawie obecnie obowiązujących przepisów) wyniesie rekordowe 1 617,91 PLN w porównaniu do obecnych 1 457,49 PLN.

Szczegóły na grafice poniżej ↓

Źródło: bankier.pl, sejm.gov.pl
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Składki.  Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Składki. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy