Do 30 września pracodawcy muszą udzielić zaległego urlopu swoim pracownikom. W innym wypadku mogą czekać ich surowe kary nawet do 30 tys. złotych!

Zaległy urlop do 30 września. Pracodawco! Miej to na uwadze!

30 września to ostatni dzień, żeby pracodawca udzielił pracownikowi zaległego urlopu i uniknął dotkliwej kary. Grzywna może wynieść nawet 30 tys. złotych! Na szczęście wystarczy, by pracownik zaczął wykorzystywać zaległość do ostatniego dnia września i wszystko będzie w porządku.

Kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni → w zależności od stażu pracy pracownika. Dlatego urlopowych zaległości nie powinien lekceważyć ani pracownik, a tym bardziej pracodawca.

Co jeśli mam lub mój pracownik ma niewykorzystany urlop?

  1. Po pierwsze – zaległy urlop musi być wykorzystany.
  2. Po drugie – pracodawca musi udzielić go do 30 września.
  3. iPo trzecie – jeśli zaległy urlop nie zostanie wykorzystany w podanym powyżej terminie, to pracodawca jest narażony na karę grzywny od 1 do nawet 30 tys. złotych.
  4. Po czwarte – zaległego urlopu nie można wymienić na pieniądze!
  5. I po piąte – zobacz WAŻNE poniżej.

Co jeśli pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Ustawodawca dał pracodawcy potężne narzędzie do wyprostowania urlopowych zaległości. Wysyłając pracownika na takie niewykorzystane wakacje, nie musi pytać go o zgodę!

WAŻNE  – wykorzystanie zaległego urlopu

Termin 30 września nie oznacza, że do tego momentu pracownik musi wykorzystać cały zaległy urlop. Wystarczy, że go zacznie. Wówczas nie zostaną naruszone przepisy prawa pracy.

Źródło: Pracodawcy RP
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy