Zmiany w podatkach od 1 lipca 2021 r. jak zawsze zostały wprowadzone na ostatnią chwilę. Pakiet e-commerce został podpisany przez Prezydenta RP na 2 dni przed obowiązywaniem przepisów… Władza śmieje się podatnikom prosto w twarz coraz częściej stawiając ich w patowych sytuacjach na kilka dni przed wprowadzeniem przepisów…

Zmiany w podatkach od 1 lipca 2021 r.

1 lipca to data, z którą wchodzi w życie wiele nowych zmian przepisów podatkowych, poniżej przedstawiamy najważniejsze, o których warto pamiętać.

Po pierwsze 1️⃣ – wchodzi w życie pakiet e-commerce i rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE.

Drugie 2️⃣ – kolejne branże i usługi zostaną objęte obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line.

Po trzecie 3️⃣ – wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

I po czwarte 4️⃣ – przesuwa się obowiązek zapłaty akcyzy przy przerejestrowaniu pojazdu na samochód osobowy i przedłużone zostaje zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła.

Pakiet e-commerce – zmiany w sprzedaży wysyłkowej i imporcie towarów

Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.:

 • Likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.
 • Znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
 • Możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.
 • Wprowadzenie uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.
 • Nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

Więcej informacji na stronie MF, w komunikacie Uszczelnienie VAT w międzynarodowym e-handlu.

Kasy on-line – zmiany

Od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Urządzenia te przesyłają dane do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania z użyciem kas on-line od 1 lipca 2021 r.:

 • budowlane
 • fryzjerskie
 • kosmetyczne i kosmetologiczne
 • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów
 • prawnicze
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – usługi wstępu

TAX FREE – zmiany

1 lipca 2021 r. rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE na Platformie PUESC. System zwrotu podatku VAT podróżnym TAX FREE obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej.

Główne korzyści nowego TAX FREE to ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu.

Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej.

Więcej informacji na stronie MF, w komunikacie TAX FREE – nowa odsłona.

Elektroniczne tytuły wykonawcze i wnioski egzekucyjne – zmiany

Dla wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki tych dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i skrócenie czasu na rozpoczęcie egzekucji.

Uruchomienie systemu teleinformatycznego wyeliminuje tytuły wykonawcze w formie papierowej. Przyspieszy również przesyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych KAS i skróci czas do wszczęcia egzekucji.

Więcej informacji na stronie MF, w komunikacie Od 1 lipca wierzyciele wyślą elektronicznie tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego

Podatek od źródła – WHT – zmiany

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o potrzebie dokonywania zmian w zakresie zasad poboru podatku u źródła z zachowaniem odpowiedniego okresu dostosowawczego. Jest to kluczowe, tym bardziej w wyjątkowych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej spowodowanych pandemią COVID-19.

W związku z tym planuje się wydanie kolejnych rozporządzeń, które przedłużą zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła w PIT i CIT do 31 grudnia 2021 r.

📎 Źródło: gov.pl/web/finanse
🌐 Link: https://tiny.pl/9qh69
——
Doradztwo Podatkowe Biuro Rachunkowe Maria Cichoń
https://brmc.pl
#biurorachunkowe #rudaślaska #doradcapodatkowy #firma #podatki #e-commerce

Źródło: Gazeta Prawna
Link: https://link.do/dNu0T

Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.
W związku z tym. Ponieważ. Może. Prawdopodobnie. Więc. Albowiem. Jednakże. Podczas. Raczej. Również. Podobnie. Stąd. W przeciwieństwie. Prawie. Ponadto. Również.

Podziel się tym wpisem!

Chcesz porozmawiać?

Kliknij przycisk poniżej, wybierz temat, napisz nam o swoim projekcie, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

Porozmawiajmy